Spotkanie OPZON z K.Przewoźnikiem i T.Maruszewskim

W dniu 14.02. 2018 r. odbyło się spotkanie członków OPZON z panem Krzysztofem Przewoźnikiem – dyrektorem BON i panem Tomaszem Maruszewskim – zastępcą prezesa PFRON. Otwierając spotkanie pani Dagmara Zdybek – prezes OPZON po krótkiej  charakterystyce sytuacji poszczególnych spółdzielni niewidomych, przedstawiła wielokrotnie powtarzane przez nasze środowisko postulaty, odnośnie zmiany systemu wspierania zakładów o wysokiej koncentracji zatrudnienia osób z dysfunkcją narządu wzroku. Główne postulaty to: 1. Powrót do waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń.  2.  Rozszerzenie katalogu dodatkowych kosztów administracyjnych, o których mowa w art.32. ustawy o rehabilitacji o koszty, które musi ponieść pracodawca chcąc  przystosować proces produkcji wyrobów pod względem technicznym i technologicznym  do możliwości wykonawczych osób niewidomych i niedowidzących. 3. W art. 22 premiowanie  zwiększoną  ulgą we wpłatach na PFRON   pracodawców, którzy współpracując  z  zakładami o wysokiej koncentracji zatrudnienia osób niewidomych wspierają ich zatrudnienie. 4. Prośba o inicjatywę ustawodawczą Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w kwestii obniżenia opłat z tytułu dzierżawy wieczystej i zwiększenia znaczenia tzw. klauzul społecznych. 5. Inne równie ważne inicjatywy.

Ustosunkowując się do tych kwestii  Goście spotkania stwierdzili, że nie ma w Funduszu środków na pokrycie kosztów waloryzacji dofinansowań. Przyrost przychodów, jaki w 2017 r. osiągnął  PFRON dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej, wystarczył jedynie na pokrycie kosztów dofinansowań przyznanych pracodawcom, w związku ze zwiększonym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Pewna nadzieja na zapewnienie możliwości waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń wiąże się z wystąpieniem Pełnomocnika o zwiększenie kwoty dotacji,  jaką Fundusz otrzymuje z budżetu państwa na realizację tego zadania ustawowego. Jeśli budżet sfinansowałby 1/3 kwoty wydawanej przez PFRON w ciągu roku na ten cel, to można byłoby wygospodarować ok. 200 mln. zł na waloryzację. Wydaje się, że Pełnomocnik, ani Fundusz nie pracują nad innymi możliwościami pozyskania niezbędnych w tym celu środków. W innych, poruszonych przez panią Dagmarę Zdybek kwestiach, nie uzyskaliśmy jasnych deklaracji, chociaż były one długo dyskutowane i nikt nie negował potrzeby rozwiązania tych problemów.

Resort przewiduje, że nowe przepisy objęte nowelizacją ustawy o rehabilitacji powinny wejść w życie od  01.04.2018 r. Nie przewiduje się, aby zakres nowelizacji różnił się od projektu przyjętego przez Radę Ministrów. Chce się jedynie, w drodze zgłoszenia autopoprawki, uprościć umieszczone w  projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji, zapisy dotyczące obowiązków pracodawców w kwestii udzielania ulg we wpłatach na PFRON.

Z relacji Dyrektora M. Przewoźnika wynika, że resort chce do końca czerwca br. opracować projekt nowej ustawy, która regulowałaby kwestie związane z zatrudnieniem osób ze szczególnymi schorzeniami na chronionym rynku pracy. W tym celu, z dotychczas obowiązującej ustawy o rehabilitacji  zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, zostałyby wyłączone zapisy dotyczące chronionego rynku pracy i ewentualnie uzupełnione byłyby o dodatkowe przepisy regulujące jego funkcjonowanie. Z wypowiedzi , jaką usłyszeliśmy, wynika, że bardzo istotnym elementem chronionego rynku pracy ma być zatrudnienie wspierane. W tym celu zamierza się w większym niż dotychczas zakresie zapewniać osobom ze szczególnymi schorzeniami pomoc tzw. trenerów pracy. Wystąpienie dyr. M. Przewoźnika w tej części było bardzo ogólnikowe i mało precyzyjne tak, że niewiele wniosków można było z niego wyciągnąć.

Informacja o spotkaniach OPZON

W dniu 05 lutego 2018 r. Zarząd OPZON uczestniczył  w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. osób z dysfunkcją narządu wzroku. Tematem spotkania były głównie kwestie dotyczące rehabilitacji społecznej. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju przedstawił prowadzone przez ten resort prace nad utworzeniem programu na rzecz zwiększenia dostępności szeroko rozumianej  przestrzeni publicznej  dla osób niepełnosprawnych. Jako OPZON upomnieliśmy się o potrzebę działań na rzecz zatrudnienia osób niewidomych.ml

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W dniu 06 lutego 2018 r. przedstawiciel OPZON uczestniczył w posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Osób Niepełnosprawnych. Przedstawiciel MRPiPS zaprezentował dane na temat stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Warto zwrócić uwagę na to, że w 2017 zatrudnienie osób niepełnosprawnych wzrosło o 15 000. W związku z tym, PFRON  na dofinansowania przeznaczył dodatkowo 175 mln zł. Wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych wydaje się być konsekwencją pogłębiającego  się deficytu rąk do pracy. Z tego powodu sięga się do rezerw, jakie tkwią w naszym środowisku. To są pieniądze, które alternatywnie mogłyby być przeznaczone na waloryzację dofinansowań. Kwestia waloryzacji zdominowała ożywioną dyskusję. Strona rządowa i parlamentarna nie zgłosiła tutaj żadnych nowych pomysłów. Przedstawiciele PFRON i Biura Pełnomocnika  głosili tezę o braku środków na ten cel. Wydaje się jednak, że kwestia ta nabrzmiewa i będzie musiała być w jakiś sposób rozwiązana. Ciekawe, czy wszyscy doczekają do tego momentu.ml

Spotkanie z p.K.Michałkiewiczem – Pełnomocnikiem Rządu ds Osób Niepełnosprawnych

Uprzejmie informujemy, że w dniu 14 lutego 2018 r. w godz. 11,00 – 15,00 odbędzie się spotkanie Członków OPZON w Hotelu Łazienkowskim / Warszawa ul. 29 Listopada nr 3/.

Porządek posiedzenia:
11,00 – 12,45 – dyskusja na temat problemów, na jakie w w swojej działalności napotykają aktualnie Spółdzielnie Niewidomych.
13,00 – 14,30 – spotkanie z Panem Krzysztofem Michałkiewiczem Pełnomocnikiem Rządu ds Osób Niepełnosprawnych
14,30 – 15,00 – obiad
Serdecznie zapraszamy Członków i Sympatyków OPZON

Spotkanie da nam szansę przedstawienia Panu Ministrowi naszych oczekiwań.
Prosimy o potwierdzenie obecności na mail leszczynski.marian@wp.pl lub telefon p.Mariana Leszczyńskiego: 606 632 114.