W dniu 14.02. 2018 r. odbyło się spotkanie członków OPZON z panem Krzysztofem Przewoźnikiem – dyrektorem BON i panem Tomaszem Maruszewskim – zastępcą prezesa PFRON. Otwierając spotkanie pani Dagmara Zdybek – prezes OPZON po krótkiej charakterystyce sytuacji poszczególnych spółdzielni niewidomych, przedstawiła wielokrotnie powtarzane przez nasze środowisko postulaty, odnośnie zmiany systemu wspierania zakładów o wysokiej koncentracji zatrudnienia osób z dysfunkcją narządu wzroku. Główne postulaty to: 1. Powrót do waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń. 2. Rozszerzenie katalogu dodatkowych kosztów administracyjnych, o których mowa w art.32. ustawy o rehabilitacji o koszty, które musi ponieść pracodawca chcąc przystosować proces produkcji wyrobów pod względem technicznym i technologicznym do możliwości wykonawczych osób niewidomych i niedowidzących. 3. W art. 22 premiowanie zwiększoną ulgą we wpłatach na PFRON pracodawców, którzy współpracując z zakładami o wysokiej koncentracji zatrudnienia osób niewidomych wspierają ich zatrudnienie. 4. Prośba o inicjatywę ustawodawczą Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w kwestii obniżenia opłat z tytułu dzierżawy wieczystej i zwiększenia znaczenia tzw. klauzul społecznych. 5. Inne równie ważne inicjatywy.
Ustosunkowując się do tych kwestii Goście spotkania stwierdzili, że nie ma w Funduszu środków na pokrycie kosztów waloryzacji dofinansowań. Przyrost przychodów, jaki w 2017 r. osiągnął PFRON dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej, wystarczył jedynie na pokrycie kosztów dofinansowań przyznanych pracodawcom, w związku ze zwiększonym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Pewna nadzieja na zapewnienie możliwości waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń wiąże się z wystąpieniem Pełnomocnika o zwiększenie kwoty dotacji, jaką Fundusz otrzymuje z budżetu państwa na realizację tego zadania ustawowego. Jeśli budżet sfinansowałby 1/3 kwoty wydawanej przez PFRON w ciągu roku na ten cel, to można byłoby wygospodarować ok. 200 mln. zł na waloryzację. Wydaje się, że Pełnomocnik, ani Fundusz nie pracują nad innymi możliwościami pozyskania niezbędnych w tym celu środków. W innych, poruszonych przez panią Dagmarę Zdybek kwestiach, nie uzyskaliśmy jasnych deklaracji, chociaż były one długo dyskutowane i nikt nie negował potrzeby rozwiązania tych problemów.
Resort przewiduje, że nowe przepisy objęte nowelizacją ustawy o rehabilitacji powinny wejść w życie od 01.04.2018 r. Nie przewiduje się, aby zakres nowelizacji różnił się od projektu przyjętego przez Radę Ministrów. Chce się jedynie, w drodze zgłoszenia autopoprawki, uprościć umieszczone w projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji, zapisy dotyczące obowiązków pracodawców w kwestii udzielania ulg we wpłatach na PFRON.
Z relacji Dyrektora M. Przewoźnika wynika, że resort chce do końca czerwca br. opracować projekt nowej ustawy, która regulowałaby kwestie związane z zatrudnieniem osób ze szczególnymi schorzeniami na chronionym rynku pracy. W tym celu, z dotychczas obowiązującej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, zostałyby wyłączone zapisy dotyczące chronionego rynku pracy i ewentualnie uzupełnione byłyby o dodatkowe przepisy regulujące jego funkcjonowanie. Z wypowiedzi , jaką usłyszeliśmy, wynika, że bardzo istotnym elementem chronionego rynku pracy ma być zatrudnienie wspierane. W tym celu zamierza się w większym niż dotychczas zakresie zapewniać osobom ze szczególnymi schorzeniami pomoc tzw. trenerów pracy. Wystąpienie dyr. M. Przewoźnika w tej części było bardzo ogólnikowe i mało precyzyjne tak, że niewiele wniosków można było z niego wyciągnąć.